Bird Care and Hygiene Products on Sale

Filter & sort

Price Brands
Filter

Care & Hygiene: 5 items

Bactazol Universal Cleaner

Bactazol Universal Cleaner, 500 ml

  • Mildly alkaline
  • Fresh citrus scent
  • Suitable for home & pet environment
£8.44 £9.38 (£16.88 / l)

Delivery by October 12

Bactazol Disinfectant

Bactazol Disinfectant, 500 ml

  • Biocidal product
  • Ready to use
  • For household & pet environments
£18.20 £20.23 (£36.40 / l)

Delivery by October 12

Quiko Bath Salt for Pet Birds

Quiko Bath Salt for Pet Birds, 1.000 g

  • For bath water
  • Ideal during moulting
  • Removes dander & dust
£27.70 £30.78 (£27.70 / kg)

Delivery by October 12

Mite and Tick Spray for Small Pets and Birds

ARDAP Mite and Tick Spray for Small Pets and Birds, 100 ml

  • Biozidal product
  • Repelling effect
  • With lavender oil & pyrethrum
£13.36 £14.85 (£133.60 / l)

Delivery by October 12

Spot-on for Ornamental Birds and Racing Pigeons

ARDAP Spot-​on for Ornamental Birds and Racing Pigeons, 3 pieces

  • Biocidal Product
  • Against Ticks & Mites
  • Contains Pyrethrum
£21.81 £24.24 (£7.27 / pc)

Delivery by October 28