Betty's Landhausküche Cat Treats - Meat Rolls Pure Duck, 50 g

Delicious treats for your cat

£3.24 £3.61 -10%

(£64.80 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g

Only 8 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Complementary cat food
  • 85% meat content
  • Grain-free

Frequently bought together with Betty's Landhausküche Wet Cat Food in Pouch - Chicken with Borage Oil, 100 g

Betty's Landhausküche Cat Treats - Meat Rolls Pure Duck, 50 g £3.24 (£64.80 / kg)
Betty's Landhausküche Wet Cat Food in Pouch - Chicken with Borage Oil, 100 g £2.62 (£26.20 / kg)
Total price: £5.86
Description

Discover the delicious cat treats from Betty’s Landhausküche - the perfect reward for your feline companion! Whether served as an everyday treat or a special moment of affection, these treats boast an 85% meat content to deliver rich flavour and pure enjoyment to your cat.

What makes Betty's Landhausküche Meat Rolls Pure Duck special?

  • Premium complementary feed for cats of all life stages.
  • Ideal as an everyday snack, interactive play reward, training motivation, and a great way to strengthen your bond.
  • Formulated with high-quality ingredients in trusted country-kitchen quality for excellent palatability and digestive tolerance.
  • 85% high meat content (pure duck).
  • Enriched with borage oil to support coat condition and vitality.
  • Gently cooked to preserve essential nutrients and flavour.
  • Grain-free formulation.
  • Free from artificial colourings, preservatives, and added sugars.
  • Produced without genetic engineering or animal testing.

Feeding Guidelines:

Cat Weight Recommended Daily Quantity
3 – 4 kg 10 – 15 pieces
5 – 6 kg 16 – 21 pieces
7 – 8 kg 21 – 26 pieces

Make sure your cat has free access to fresh drinking water at all times. Reduce main meal portions accordingly to maintain healthy body weight.

Item no.: BLK-10400022
Content: 50 g
EAN: 4250321827442
Manufacturer No.: 10400022
Brands: Betty's Landhausküche
Type of Snack for Cats: Soft snack
Animal Feed Declaration: Supplementary feed
Product Properties: Free from colours, Non-GMO, Preservative-free, Free from artificial colours, Free from added sugar, Grain-free
General Information: The actual feeding amount depends on your pet’s age, activity level and breed., Provide free access to water.
Compostion

85 % Duck meat, Potato flour, Psyllium husks, Yeasts, Minerals, 0,5 % Borage oil

Components

Technological additive

Components per kg
Lactic acid 1a270[1] 5.000 mg
  1. from fermentation

Analytical constituents

Components per kg
Crude protein 25 %
Crude fibre 1,5 %
Crude oils and fats 23 %
Crude ash 5 %
Moisture 27 %
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Soultec Petcare GmbH, Edisonstr. 11, 84453, Mühldorf a.Inn, Germany, www.bettys-landhauskueche.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Betty's Landhausküche Cat Treats - Meat Rolls Pure Duck

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder