Lucky Lou Lifestage Kitten Mix Box 6x200g, tins, 1.200 g

Adds variety to your pet's food bowl

£15.75

(£13.13 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 1.200 g

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Premium complete food for kittens
  • With 3 different varieties
  • Grain and gluten-free

Frequently bought together with Lucky Lou Kitten food poultry & chicken by Food Code, 3 kg

Lucky Lou Lifestage Kitten Mix Box 6x200g, tins, 1.200 g £15.75 (£13.13 / kg)
Lucky Lou Kitten food poultry & chicken by Food Code, 3 kg £36.00 (£12.00 / kg)
Total price: £51.75
Description

Kittens love variety just like children do! This box contains 3 delicious wet food varieties that add plenty of variety to the bowl and provide your little darling with all the essential nutrients for a strong start into a vital life. Inspired by nature, and tastier than any mouse!

  • High-quality complete pet food for kittens
  • Cat-friendly recipe inspired by nature
  • With poultry and carrots
  • Premium protein
  • Irresistibly tasty
  • Easily digestible
  • Free from added sugar, GMOs, grain and gluten
  • Produced without animal testing
  • Premium quality from Germany

And this is inside:

  • Lifestage Kitten Poultry
  • Lifestage Kitten Poultry & Beef
  • Lifestage Kitten Poultry & Trout

Feeding recommendation:

  • Feed small portions daily according to your kitten's desire until its body growth is complete; adjust the portions afterwards based on your cat's body structure.
  • Ensure your cat always has access to fresh drinking water.
Item no.: LLU-014439
Content: 1.200 g
EAN: 4260688855439
Manufacturer No.: 014439
Brands: Lucky Lou
Animal Feed Declaration: Complete feed
Product Properties: Non-GMO, Free from added sugar, Grain-free, Gluten-free
Phase of Life: Kitten
Product Lines: Lifestage
Compostion

Kitten Poultry & Trout

60 % Poultry (Heart, Muscle meat, Liver, Stomach, Neck, Fat), 26,8 % Poultry and trout broth, 10 % Trout, 2 % Carrots, 1 % Minerals, 0,2 % Evening primrose oil

Kitten Poultry & Beef

60 % Poultry (Heart, Muscle meat, Liver, Stomach, Neck, Fat), 26,8 % Poultry and beef broth, 10 % Beef (Heart, Muscle meat, Liver, Lung), 2 % Carrots, 1 % Minerals, 0,2 % Evening primrose oil

Kittens Poultry

70 % Poultry (Heart, Muscle meat, Liver, Stomach, Neck, Fat), 26,8 % Poultry stock, 2 % Carrots, 1 % Minerals, 0,2 % Evening primrose oil

Components

Kitten Poultry & Trout

Components per 100 g
Crude protein 10,3 %
Crude fibre 0,3 %
Crude oils and fats 5,3 %
Crude ash 2,8 %
Moisture 79 %
Convertible energy 95,34 kcal

Kitten Poultry & Trout

Components per 1 kg
Zinc as zinc sulfate, monohydrate (3b605) 25 mg
Manganese (3b503) 1,4 mg
Copper (3b405) 1,5 mg
Iodine (3b202) 0,75 mg
Taurine (3a370) 1.500 mg

Kitten Poultry & Beef

Components per 100 g
Crude protein 10,8 %
Crude fibre 0,4 %
Crude oils and fats 5,8 %
Crude ash 2,6 %
Moisture 80 %
Convertible energy 94,5 kcal

Kitten Poultry & Beef

Components per 1 kg
Zinc as zinc sulfate, monohydrate (3b605) 25 mg
Manganese (3b503) 1,4 mg
Copper (3b405) 1,5 mg
Iodine (3b202) 0,75 mg
Taurine (3a370) 1.500 mg

Kittens Poultry

Components per 100 g
Crude protein 10,3 %
Crude fibre 0,5 %
Crude oils and fats 5,4 %
Crude ash 2,5 %
Moisture 80 %
Convertible energy 92,21 kcal

Kittens Poultry

Components per 1 kg
Vitamin D3 (3a671) 200 IU
Zinc as zinc sulfate, monohydrate (3b605) 25 mg
Manganese (3b503) 1,4 mg
Copper (3b405) 1 mg
Iodine (3b202) 0,75 mg
Taurine (3a370) 1.500 mg
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Germany, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Lucky Lou Lifestage Kitten Mix Box 6x200g, tins