Happy Cat Dry Food - Poultry, 10 kg

Dry pet food for cats

£72.50

(£7.25 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 kg

In stock from November 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Free delivery by Friday, 13 November

Great Britain: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For adult cats
  • 85% animal protein
  • Free from artificial additives
  • Large kibbles

Frequently bought together with Happy Cat Meat in Sauce Care - Skin and Coat, Pouch, 85 g

Happy Cat Dry Food - Poultry, 10 kg £72.50 (£7.25 / kg)
Happy Cat Meat in Sauce Care - Skin and Coat, Pouch, 85 g £1.52 (£17.88 / kg)
Total price: £74.02
Description

A true culinary delight for a hungry cat! This irresistible dry food is made from locally sourced ingredients and contains 85% animal protein from high-welfare farming. Delicious poultry is combined with blueberries and dandelion for a unique and natural taste.

Packed with essential vitamins and minerals, and free from any artificial additives.

An added bonus: the large kibble size (13 mm) helps support your cat's daily dental care by encouraging chewing.

Feeding Recommendation:

If you feed your cat exclusively with dry food, please remember to always provide plenty of fresh water, as cats often tend to drink very little on their own. For this reason, we recommend combining dry and wet food, as this helps your cat stay hydrated by absorbing moisture through their wet meals.

Ideal weight of cat in kg Daily food amount (g) for Indoor Cats Daily food amount (g) for Outdoor Cats
2 30 35
3 40 45
4 50 55
5 60 65
6 65 70
7 75 80
8 80 90
Item no.: HCT-171152
Content: 10 kg
EAN: 4001967140477
Manufacturer No.: 171152
Brands: Happy Cat
Animal Feed Declaration: Complete feed
Product Properties: Preservative-free
Phase of Life: Adult
General Information: Colour may differ from the original image
Ingredients

Composition

Animal protein (24 % from poultry), Corn flour, Corn, Oils and fats, Rice, Potatoes, Crackling, Lamb protein, Haemoglobin, Hydrolysed protein, Lignocellulose, Beet molasses chips (desugared), Dried whole egg, Potassium chloride, 0,4 % Apple pomace, Yeast, Sodium chloride, Seaweed, 0,16 % Linseed, Chicory powder (0.15% = 0.1% inulin), Raspberries, 0,1 % Blueberries, Elderberries, Sea buckthorn, 0,05 % Mussel meat, Milk thistle, Yeast (extracted, 0.02 % = 0.0032 % MOS), Artichoke, 15 % Dandelion , Ginger, Birch, Nettle, Camomile, Coriander, Rosemary , Sage, Liquorice root, Thymian (total dried herbs 0.16 %)

Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 33 %
Crude fat 15 %
Crude fibre 3 %
Rohöle und -fette 0 %
Crude ash 7,5 %
Calcium 1,15 %
Phosphorus 0,95 %
Sodium 0,6 %
Potassium 0,6 %
Magnesium 0,09 %
Omega-6 3,5 %
Omega 3 0,4 %

additives

Components per 1 kg
Vitamin A (3a672a) 17.000 IU
Vitamin D3 (3a671) 900 IU
Vitamin E (3a700) 120 mg
Vitamin B1 (3a821) 4 mg
Vitamin B2 (3a825ii) 4 mg
Vitamin B6 (3a831) 4 mg
Biotin (3a880) 480 mcg
Calcium D-pantothenate (3a841) 10 mg
Niacin (3a314) 50 mg
Vitamin B12 70 mcg
Vitamin C (3a312) 30 mg
Choline chloride (3a880) 55 mg
Taurine (3a370) 1.000 mg
Iron (3b103) 50 mg
Copper (3b405) 10 mg
Zinc 100 mg
Manganese (3b502) 25 mg
Iodine (3b202) 2 mg
Selenium (3b801) 0,1 mg
DL-methionine (3c301) 4.400 mg
Tocopherol extracts from vegetable oils (1b306i)
Legal information
Manufacturer: Interquell GmbH, Südliche Hauptstraße 38, 86517, Wehringen, Austria, happycat.de/at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Happy Cat Dry Food - Poultry

3,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (100%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review